ترفند آرایشی, مطالب آموزشی

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت

موافقید نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت یاد بگیریم؟ پوست صورت به عنوان عضوی از بدن که بیشترین ارتباط مستقیم با محیط پیرامون را دارد و عوامل محیطی، جغرافیایی، شیمیایی، فیزیکی آن را تحت تأثیر می‌گذارد، نیاز به مراقبت و مواظبت ویژه‌ای دارد. 

در این مقاله چند نکته بسیار مهم برای مراقبت از پوست صورت و استفاده از بهترین ماسک‌های صورت را با هم مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. 

عنوان مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

1- شناسایی نوع پوست صورت

2- خشک و شکننده بودن پوست را چگونه تشخیص دهیم؟

3- چه چیزی در پوست می‌تواند از این تبخیر و تعریق ها جلوگیری کند؟

4- چگونه از پوست خشکم مراقبت کنم؟

5- چرب بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

6- چه عواملی در ایجاد یک پوست چرب مؤثرند؟

7-مشخصه‌ی ظاهری افراد با پوست چرب

8-چگونه از پوست چربم مراقبت کنم؟

9-معمولی بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

10-مختلط بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

11-چگونه از پوست مختلطم مراقبت کنم؟

12-انواع مختلف ماسک صورت

برای استفاده از ماسک صورت لازم است چند نکته مهم را رعایت کنیم.  این نکات موجب می شود تأثیرگذاری ماسک بر صورت چندین برابر شود.

شناسایی نوع پوست صورت

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت:در این مرحله شما با توجه به علامت ها و نشانه هایی که در پوست صورتتان می‌بینید، نوع آن را اعم از خشک، معمولی ، چرب و مختلط تشخیص دهید. اینکه نوع پوستمان از کدام دسته فوق باشد، از نکات بسیار مهمی است که بدون دانستن آن استفاده از ماسک، کورکورانه و بی منطق خواهد بود. چرا که اگر دارای پوست خشک باشید ولی بدون دانستن این مطلب یا بدون توجه به این موضوع اقدام به استفاده از نوع ماسک مخصوص پوست چرب کنید ، پوست شما به شدت واکنش نشان داده و دچار شوک خواهد شد. نتیجه چنین استفاده‌ی ناآگاهانه ای بروز و یا شدت مشکلات پوستی خواهد بود.

بنابراین نوع پوستتان را از روی نشانه‌هایی که در آن وجود دارد به خوبی بشناسید. گاهی تشخیص نوع پوست به راحتی ممکن است ولی در بعضی افراد چنین نیست. برخی برای شناخت بهتر پوستشان لازم است حتماً با یک مشاور پوست صحبت کنند  تا از نوع پوستشان اطمینان حاصل کنند.

خشک و شکننده بودن پوست را چگونه تشخیص دهیم؟

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت: هر پوستی از میزان معمول و نرمال، چربی کمتری تولید کند در دسته پوست خشک قرار می‌گیرد. هر چقدر ضخامت لایه‌ چربی تولید شده توسط پوست نازک‌تر و کمتر باشد، پوست خشک‌تر است و به همان میزان، توانایی نگهداری رطوبت لازم برای شادابی پوست را نخواهد داشت.

نقش بزرگ این لایه چربی که از طریق سلول‌های پوست ترشح می‌شود، محافظت از پوست و حفظ آب و رطوبت کافی برای پوست می‌باشد.

تغذیه مناسب و استفاده از میوه ها  سبزیجات دارای فیبر فراوان که هم خود حاوی آب کافی هستند، هم اینکه به وسیله‌ی  فیبرشان از دفع سریع آب بدن جلوگیری می کنند، برای تأمین آب بدن بسیار ضروری است. 

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت، شناخت پوست خشک

 تشخیص پوست خشک با نام علمی «زروسیس»، گاهاً با دشواری همراه است. دلیل آن تفاوت در میزان شدت خشکی پوست می باشد. ممکن است سؤال شود که پوست از چه طریقی رطوبتش را از دست می‌دهد؟  آیا امکان پیشگیری از این اتفاق وجود دارد؟

1- از دست رفتن آب توسط غده های عرقی(تعریق) : فعالیت شدید، استرس و در معرض گرمای زیاد بودن

2- از دست رفتن طبیعی و نرمال آب و رطوبت پوست(تبخیر یا تعرق): معمولاً پوست به صورت غیرفعال به دور از تأثیر شرایط بیرونی، غیر ارادی آب از دست می‌دهد. این میزان در طول روز حدوداً به نیم لیتر هم می‌رسد.

اما چه چیزی در پوست می‌تواند از این تبخیر و تعریق ها جلوگیری کند؟

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت:چند فاکتور به صورت طبیعی در پوست سبب مرطوب ماندنش می شود که عبارتند از: لاکتیک اسید، آمینو اسیدها و اوره. نقش این فاکتورها اتصال به مولکول‌های آب و پیشگیری از تبخیر آن است.

چربی‌هایی که در سطح پوست تولید می‌شوند مانند: اسیدهای چرب، سرامیدها و کلسترول. این موارد نیز مانند سدی طبیعی عمل کرده از خارج شدن و تبخیر آب ممانعت به عمل می‌آورند.

پوست نیز دارای سیستم های ایمنی است. این سیستم ها به دو دسته اختصاصی و غیر اختصاصی تقسیم می شوند.

اسیدهای چرب موجود در پوست و همچنین عرق از جمله تشکیلات سیستم ایمنی غیر اختصاصی می‌باشند.

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت، تعریق پوست

در پوست افراد به دلایل مختلفی میزان فاکتورهای حفظ رطوبت پوست از میزان استانداردش تغییر یافته و کم و زیاد می‌شود. همین نکته سببب ایجاد انواع پوست خشک، معمولی، مختلط و چرب می‌شود. فاکتور دیگری که بر پوست بسیار تأثیرگذار است سن افراد است. بالا رفتن سن باعث از بین رفتن رطوبت پوست و خشکی و شکنندگی آن می‌شود. این اتفاق منحصر به نوع پوست خاصی نیست و در همه انواع آن دیده می‌شود.

 برای داشتن پوست متعادل و شاداب لازم است از راه‌های مختلف میزان رطوبت پوست را تنظیم کرد. از جمله این راه ها استفاده از ماسک مناسب صورت می باشد.  فارغ از بحث سن ممکن است، خشکی پوست برای افراد دارای پوست معمولی و یا چرب با تغییر فصل به خصوص با رسیدن فصل‌های سرد پاییز و زمستان، رخ دهد. بنابراین زندگی در مناطق سردسیر نیز بر خشک شدن پوست بی تأثیر نیست.

برخی افراد ممکن است خشکی پوست را با عارضه‌ی درماتیت یا التهاب آن اشتباه بگیرند. التهاب پوست یک بیماری است و درمان خاص خود را می‌طلبد و کلاً چیزی سوای از بحث ماست.

چگونه از پوست خشکم مراقبت کنم؟

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت: پوستی که خشک است به دلیل بافت شکننده و خشکی که دارد بسیار مستعد اگزما و التهاب است. لذا توصیه می‌کنیم برای جبران خشکی پوستتان از روش‌های مختلف رطوبت لازم را به پوستتان برسانید. علاوه بر استحمام با آب ولرم و کوتاه در حد 10 دقیقه، استفاده از شوینده های مرطوب کننده ، استفاده از کرم‌ها و لوسیون های نرم کننده بعد از هر استحمام، ماسک صورت نیز یک راه بسیار خوب برای برگرداندن آب و رطوبت به پوست می باشد

با توجه به اطلاعات فوق، استفاده از نظر و راهنمایی مشاوران پوست و تهیه یک ماسک خوب مخصوص پوستهای خشک قطعاً به داشتن یک پوست مرطوب، شاداب و زیبا کمک خواهد کرد.

مشاهده انواع ماسک مخصوص پوست‌های خشک

چرب بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

ترشح چربی و وجود آن در پوست با توجه به نقش اساسی که در حفاظت از پوست(در مقابل عوامل و شرایط محیط بیرون) دارد بسیار حائز اهمیت است. اما گاهی ممکن است میزان ترشح این چربی ها از حد نرمال تجاوز کرده و افزایش قابل توجهی یابد. این افزایش قطعاً تبعاتی در پی خواهد داشت . همانگونه که می‌دانید چرب بودن صورت(حالت روغنی)، وجود آکنه و جوش‌های زیاد و گاهاً بزرگ حکایت از یک پوست چرب دارند که در زیبایی صورت اخلال به وجود می‌آورد .

چه عواملی در ایجاد یک پوست چرب مؤثرند؟

طبق یافته‌های حاصل از پژوهش‌های فراوان ، میزان ترشح هورمون‌های بدن فرد، وراثت، زندگی در شرایط جغرافیایی گرم و مرطوب، بارداری، استفاده از مواد مختلف آرایشی، استفاده از قرص‌ها و داروهای ضد بارداری در چرب شدن پوست به شدت تأثیرگذارند.

مشخصه‌ی ظاهری افراد با پوست چرب

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت، پوست چرب آکنه دار
نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت، پوست چرب

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت: چرب با آکنه ها شناخته می شوند، آکنه را به صورت جوش‌های سر سفید یا سر سیاه و چرکی و … می‌شناسند. همچنین وجود آکنه در ناحیه سینه و کمر، منافذی که باز و قابل مشاهده هستند و یا براق بودن قابل مشاهده پوست به ویژه در میانه های روز از دیگر مشخصه‌های پوست چر ب می باشند .

در پوست چرب نیز فاکتور سن بسیار تأثیرگذار است. نوجوانان زیادی ( افرادی که بین 12-16 سال سن ) که در دهه دوم حیات خود هستند، ممکن است شاهد عوارض چربی پوست باشند. اما در بیشتر این افراد با افزایش سن این مشکل برطرف می‌شود ولی در برخی همچنان پوست چرب می ماند و در سنین بالاتر نیز شاهد آن خواهیم بود. در این صورت لازم است برای رفع چربی اضافه تدبیری اندیشید.

گفتیم که پوست های چرب با انواع جوش همراهند، کندن این جوش‌ها به پخش باکتری‌ها و عفونی شدن جوش‌ها منجر می‌شود. مراجعه به پزشک ، استفاده از راهنمایی‌های مشاوران پوست، اسنتفاده از راه حل مناسب برای کاهش چربی پوست در افراد صاحب پوست چرب در اولویت می باشد.

چگونه از پوست چربم مراقبت کنم؟

پیشنهاد می‌کنیم برای مراقبت و محافظت از پوست چرب این نکات را رعایت نمایید:

1- استفاده از یک ضد آفتاب مخصوص پوست چرب به منظور جلوگیری از تشدید آکنه در برابر اشعه‌ی نور خورشید. فاکتوری که در انتخاب این ضد آفتاب باید رعایت کنید فاقد چربی بودن(Oil-free، Non-comedogenic) می باشد.

2- استفاده از محلول‌های شستشو دهنده صورت(دارای فاکتور بر پایه ژل ) به جذب چربی پوست کمک شایانی خواهد کرد.

3- استفاده از یک تونر مخصوص قابض یا Astringent .

4- استفاده از یک اسکراب مناسب پوست‌های چرب، موجب کنده شدن لایه های سلولی مرده از روی اپیدرم شده، به طبع انسداد احتمالی منافذ را در پوست کاهش خواهد داد.

5- استفاده از مرطوب کننده سبک

6- استفاده از برنامه غذایی مناسب با مقدار کنترل شده چربی وشیرینی.

7- استفاده از ماسک مناسب برای پوست چرب

انواع مختلفی از ماسک‌های صورت توسط شرکت‌های تولید کننده لوازم ارایشی بهداشتی تهیه و تولید می‌شود که برای به تعادل رساندن چربی و رطوبت پوست‌ چرب می توان از آنها استفاده نمود.

معمولی بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت: زمانی که میزان رطوبت و چربی پوست متعادل باشد، شاهد یک پوست معمولی خواهیم بود. بهترین نوع پوست که طراوت و شادابی و تازگی خود را هنگام لمس به خوبی نشان می‌دهد. در سایر پوست‌های دیگر سعی بر این است به شرایط پوست معمولی نزدیک شوند تا از بحران خشکی و چربی پوست خلاصی یابیم. ولی در پوست معمولی، فاکتورهای نگهدارنده آب و رطوبت پوست به طور طبیعی در حد اعتدال هستند. با این حال باز لازم است برای ثبات این تعادل از پوستمان مراقبت کنیم.

 تنها با افزایش سن است که پوست‌های معمولی را به سمت و سوی خشک شدن هدایت می‌کند. برای این منظور نیز به راهکارهایی که درباره پوست خشک گفته شد می‌توان عمل نمود .

مختلط بودن پوستم را چگونه تشخیص دهیم؟

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت: مشخصه‌ی بارزی که در پوستهای مختلط قابل مشاهده است وجود حالت دوگانگی در پوست است. به این معنی که پوست نواحی چانه، بینی و پیشانی چرب(ناحیه T) ولی در قسمت‌های دیگر صورت معمولی یا خشک می باشد.(ناحیه گونه ها خشک یا معمولی است).

عوامل مختلف محیطی، تغذیه، ژنتیک و حتی استفاده از محصولات مراقبتی مخصوص پوست نامناسب(مانند انواع کرم ، اسکراب، تونیک، صابون، پاک کننده های نامناسب آرایشی و … در بروز این دوگانگی دخیلند. 

در افرادی که دارای پوست مختلط هستند معمولاً منافذی بزرگ در ناحیه T وجود دارد.

نکاتی درباره‌ی پوست صورت-ماسک صورت، انواع ماسک برای پوست

چگونه از پوست مختلطم مراقبت کنم؟

برای مراقبت صحیح از پوست‌های مختلط کافی است برای هر قسمت از صورت، مرطوب کننده مناسب همان قسمت را استفاده کنیم. چنانچه در ناحیه T ، جوش سر سیاه دارید نیز با استفاده از برچسب‌هایی که مختص استفاده در نقاط روی بینی، زیر لب و بین ابروها تولید شده اند، آنها را از روی پوستتان پاکسازی کنید. البته استفاده از ماسک برای این پوست ها هم گزینه بسیار خوبی است که با توجه به نقاط چرب و خشک از ماسک مربوط به آن می‌توان استفاده نمود.

اکنون که انواع پوست را شناختیم بهتر است به انواع ماسک به طور مختصر نیم  نگاهی داشته باشیم.

انواع مختلف ماسک صورت

انواع مختلفی از ماسک‌های گیاهیف  تجاری، نیمه حرفه‌ای، کلینیکی و دست ساز وجود دارد که برای رفع خشکی یا چربی پوستتان می‌توانید از آن استفاده کنید.

ماسک های تجاری از طریق فروشگاه‌های آرایشی- بهداشتی  و داروخانه‌ها در دسترس عموم هستند. ماسک نیمه حرفه‌ای را هم در سالن های مخصوص خدمات پوست و آرایشگاه‌ها و … می‌توان یافت. سوای این دسته بندی، مجموعه بزرگ عطاری آنلاین برای راحتی شما عزیزان، انواع مختلفی از ماسک‌های گیاهی و غیر گیاهی را در فروشگاه آنلاین خود با مناسب ترین قیمت عرضه کرده است. ارائه این خدمات با به روزترین سیستم بوده و همواره بهترین و باکیفیت ترین محصولات را برای سبد خرید شما تدارک دیده ایم.

طرز تهیه ماسک هلو

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *