JTVCc29saWxvcXV5JTIwaWQlM0QlMjI0MjI3JTIyJTVEJTBBنعنا گیاهی  محبوب است و عطر و طعم بسیار خوبی دارد، نعنا گیاهی با صد ها خاصیت دارویی است که به صورت فراگیر از آن استفاده می شود .گیاه نعنا دارای ویتامین های B، B2، B3 وخاصیت اشتها آوری است .همچنین فولات موجود در نعنا برای افرادی که فقر آهن دارند مناسب است. این گیاه دارای مقداری پتاسیم نیز می باشد که به بهبود فشار خون نیز کمک می کند .

attari-online

از نعنا می توان در بی حس کردن درد های پوستی استفاده کرد به طوری که یک مشت کوچک از نعنای تازه به همراه مقداری نارگیل را در ظرف بریزید سپس به آن آب جوش اضافه کنید پس از دم کشیدن آن را روی حل زخم قرار دهید.

attari-online

می توان از این گیاه به صورت دمنوش استفاده کرد که در بسیاری موارد برای بدن موثر است از جمله  از بین برنده نفخ، خوشبو کننده دهان، رفع کننده ناراحتی های کیسه صفرا ….

attari-online

از نعنای تازه می توان به عنوان یک طعم دهنده در انواع خوراک ها استفاده کرد مانند خورش ریواس با نعنا و خورش نعنای مازندرانی و….

attari-online

استفاده از نعنا به شکل چای یا جویدنی برای رفع گرفتگی گلو ، بینی، برونشیت و ریه ها استفاده می شود.

عرق این گیاه به دلیل گیاهی بودن فیبر بالایی دارد که معده درد ناشی از یبوست یا سوءهاضمه را تسکین می دهد.همچنین هضم آسان غذا در کودکان کمک می کند و سبب بهبود دل پیچه و رفع اسهال و رفع مسمومیت های ناشی از غذا و گرمازدگی در کودکان و نوزادان می شود.
عرق آویشن

مصرف نصف استکان عرق نعنا یک ربع قبل و بعد از مصرف غذا به کاهش وزن کمک میکند.

عرق آویشن

عرق نعناع حاوی منتول است که می تواند به شکسته شدن خلط و مخاط کمک کند و باعث می شود راحت تر بیرون بیاید.

عرق آویشن

مخلوط کردن و جوشاندن بارهنگ و عرق نعنا باهم تشکیل یک نوشیدنی دلچسب را میدهد .و به دلیل ملین بودن روده رو نرم و یبوست را رفع می کند .

عرق آویشن

استفاده از عرق نعنا به افرادی که دچار ناراحتی های معده از جمله نفخ یا سنگینی معده هستند کمک می کند .

استفاده از نعناع  به اشکال مختلف از جمله تازه، خشک شده، اسانس، دمکرده، پودر و… امکان پذیر است. نعناع یک گیاه بسیار معطر و با طراوت است که به طور گسترده در آشپزی و در کرم ها،خمیردندان، آدامس، خوشبو کننده ها، آبنبات ها و به عنوان یک ترکیب باشکلات در کوکی و کلوچه مورد استفاده قرار می گیرد.
ادویه

خواص نعنا درافزایش رشد و تقویت مو ها نیز موثر است که باعث خون رسانی به ریشه مو ها نیز می شود و به سلامت مو کمک کند .

ادویه

منتول موجود در چای نعنا دارای خواص آرامش بخشی است که باعث کاهش تنش و استرس می شود و به طور غیر مستقیم در تنظیم فشار خون نیز تاثیر دارد.

ادویه

مصرف جوشانده نعناع باعث کاهش ترشح تستوسترون در بدن شده و با افزایش عملکرد هورمون های زنانه از رشد مو در زنان جلوگیری می کند.

ادویه

یکی از کاربردهای نعناع خشک استفاده آن در ماست است. در بعضی از غذاها مانند آش، حلیم بادمجان و کشک بادمجان از نعناع خشک سرخ شده برای عطر و طعم غذا استفاده می‌کنند.