قهوه, blog

طریقه دم‌کردن قهوه به شکل حرفه‌ای به 10 روش مختلف

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

چطور قهوه را در کمترین زمان و به بهترین نحو در خانه دم کنم؟

نحوه دم کردن انواع قهوه،  طرفداران قهوه حداقل یک بار به دنبال این بودند که چطور خودشان قهوه را دم کنند که طعم قهوه های کافه را بدهد و بعد از جستجو در گوگل و رو به رو شدن با روش های مختلف گیج و حیران شدند و تصمیم گرفتند که بیخیال شوند و از قهوه آماده استفاده کنند. ولی همگی می دانیم که قهوه آماده هیچ وقت طعم واقعی قهوه را نمی دهد.

پس راه حل چیست؟

ما سعی کردیم در این مطلب، کوتاه ترین و بهترین راهکارهای دم کردم قهوه اسپرسو و ترک را به شما آموزش دهیم، لطفا تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

سوال مهم این است که تفاوت بین قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه چیست؟

جالب است بدانید برخلاف دیدگاه عامه که فکر می کنیم  قهوه های ذکر شده  با هم متفاوت هستند باید بگوییم این قوه هایی که نوش جان می کنیم از دانه های قهوه خام که برشته و آسیاب شده اند، تهیه می شوند.
تنها تفاوت آن ها در نحوه دم کردن و میزان آسیاب شدن آن ها است.

چند روش دم آوری قهوه که شما را انگشت به دهان می کند :

نحوه دم کردن انواع قهوه

۱٫طرز تهیه قهوه ترک حرفه ای :

قهوه ترک به نوعی قهوه گفته می شود که کاملا پودر شده باشد و از دیرباز مورد علاقه و استقبال مردم بوده است.
برای دم کردن یک قهوه درجه یک بهتر است ۲ قاشق چای خوری قهوه ترک (یا ۱ قاشق مربا خوری سر پر) را با یک فنجان آب ترکیب کنید(هرچند که میزان غلظت قهوه کاملا سلیقه ای است).
“بهتر است از آب سرد برای دم آوری قهوه استفاده کرد.”
در ادامه مطلب انواع روش های دم آوری قهوه ترک را به شما همراهان توضیح می دهیم.

2.قهوه اسپرسو :

نوع سایز پودر دانه اسپرسو درشت تر از قهوه ترک است. در ضمن با توجه به دستگاه و ابزار دم آوری است که  سایز های آسیاب  تعیین می شود و این درجه برای موکاپات و ترک و دستگاه ها ….متفاوت است.

۳٫ نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش مسی ( تهیه قهوه ترک روی گاز ) :

آب و قهوه را به میزان مورد نیاز در قهوه جوش مسی یا برنجی بریزید و به آرامی آن ها را مخلوط کنید. و آن را روی شعله کم قرار دهید و مواد داخل آن را یک دقیقه هم بزنید و پس از آن هم زدن را متوقف کنید و اجازه دهید تا قهوه دم بکشد. دقت کنید که شعله بسیار کم باشد و به هیچ وجه قهوه جوش نخورد و کف آن از بین برود، در این صورت قهوه طعم بدی پیدا می کند. اگر به نظر رسید که قهوه می خواهد جوش بیاید، آن را کمی از روی شعله دور کنید تا کمی خنک شود و سپس رو شعله قرار دهید.

یکی از مهم ترین عناصر قهوه ترک، کف تشکیل شده بر روی آن است که بین ۳ الی ۴ دقیقه زمان لازم است تا شکل بگیرد. پس از آن قهوه جوش را از روی شعله برداشته و کف روی آن را توی فنجان بریزید و مجددا آن را روی شعله قرار بدهید.
۱۵ الی ۲۰ ثانیه ی دیگر قهوه جوش را روی اجاق قرار دهید تا دوباره روی آن کف تشکیل شود. می توانید تا ۴ دفعه این کار را تکرار کنید با این کار هر دفعه طعم قهوه تغییر می کند و این مساله کاملا سلیقه ای است.
پس از آن قهوه را از روی شعله بردارید و سرو کنید…نوش جان…

مراحل تصویری دلبری کردن قهوه در حال دم آوری

مرحله یک

مرحله دو

قهوه

مرحله سوم

مرحله چهارم

قهوه

۴٫ طرز تهیه قهوه ترک با شیرجوش :

توجه داشته باشید در این روش باید از آب بیشتری نسبت به قوه جوش استفاده کنید زیرا بخشی از آب در هنگام دم کردن قهوه بخار و بخشی در ته ظرف می ماند.
آب و قهوه را درون شیرجوش بریزید و با دقت آن را مخلوط کنید، قهوه باید کاملا با آب ترکیب شود تا یک دست و خوش طعم شود سپس شعله را روشن و زیر آن را کم کنید. باید منتظر بمانید تا قهوه آماده شود.

قهوه جوش

نحوه دم کردن انواع قهوه

۲نشانه مهم که متوجه می شوید قهوه دم کشیده :

 • اولین نشانه معمولا عطر قهوه است که در فضا می پیچد.
 • دومین نشانه که در قهوه جوش ها دیده می شود، بالا آمدن قهوه به همراه فوم روی آن است. وقتی قهوه در حال بالا آمدن بود آن را از روی شعله بردارید. هرچند که ممکن است این نشانه در شیرجوش دیده نشود.

نکته مهم این که به هیچ وجه نگذارید قهوه بجوشد چون نوشیدنی تان سوخته و طعم بد می گیرد، باید پس از دم شدن سریع آن را بردارید.
بعد از برداشتن شیرجوش از روی شعله کمی صبر کنید تا قهوه ته نشین شود سپس آن را به آرامی داخل فنجان بریزید و نوش جان کنید.
درصورت تمایل می توانید هل، شکر، پودر کاکائو و…به قهوه تان اضافه کنید.

می توانید شکر را در ابتدای کار به آن اضافه کنید ولی بهتر است بعد از آماده شدن قهوه، به آن شکر اضافه شود . 

۵٫ طرز درست کردن قهوه ترک با قوری:

بسیاری از قهوه ها را نمی توان با قوری دم کرد ولی خبر خوب اینکه قهوه ترک گزینه مناسبی برای دم کردن با قوری است. این روش بسیار ساده است وکاملا شبیه روش دم کردن قهوه با شیرجوش است که در بالا برای شما دوست عزیز توضیح دادیم.

۶٫ طرز تهیه قهوه ترک با اسپرسو ساز:

برای این کار باید همان مراحل قبل از گذاشتن قهوه روی حرارت را انجام دهید، سپس نازل بخار را ابتدا در ته مایع جهت هم خوردن کامل قهوه نگه دارید، حالا نازل را نزدیک سطح به صورتی که قهوه مان را داخل به حالت چرخش درآورد نگه می داریم، بعد از قوام دادن و قبل ازجوشیدن قهوه، ظرف شروع به تکان خوردن می کند که همان موقع قهوه شما آماده سرو است.

۷٫ طرز دم کردن قهوه ترک بدون دستگاه :

در بخشهای بالا 2 روش توضیح داده شد ولی روشی که می خواهیم اینجا برای شما توضیح دهیم، استفاده از دستمال پارچه ای است. اگر لازم روش های بالا را در منزل ندارید، نگران نباشید، این روش کاملا ساده و ابتدایی است:
ابتدا باید فنجان مورد نظر را با آب جوش شسته و آن را داغ کنید، سپس دستمال پارچه ای را روی در فنجان قرار دهید و 45 گرم قهوه را روی آن بریزید، حالا وقت آن است که کمی آب جوش روی قهوه بریزید تا خیس بخورد، 30 ثانیه صبرکنید و سپس آب جوش را به صورت دورانی روی آن بریزید دقت کنید آب جوش از فنجان بیرون نزند، در آن را با یک وسیله مناسب بگذارید و روی شعله پخش کن قرار دهید بعد از چند دقیقه قهوه شما آماده سرو است…نوش جان..

نحوه دم کردن انواع قهوه

۸٫ طرز تهیه قهوه با موکاپات :

این روش نکاتی دارد که در صورت رعایت تمامی آن ها موفق به تهیه قهوه ای خوش طلم خواهید شد.
ابتدا آب سرد را در مخزن زیرین موکاپات تا زیر سوپاپ بریزید (بعضی بر این عقیده هستند که با آب جوش طعم قهوه نهایی بهتر می شود، شما می توانید هر دو مورد را امتحان کنید). سپس قهوه پودر شده را درسبد میانی موکاپات ریخته و سطح آن راصاف کنید.(نیازی به فشردن قهوه نیست).

موکاپات

نکته :”قبل از دم کردن قهوه درموکاپات حتما دقت کنید که سایز قهوه شما مدیوم باشد”.
حالا وقت آن رسیده موکاپات را روی شعله گاز قرار دهید، شعله را زیاد کنید تا زمانی که قهوه از لوله پارچ کامل خارج شود وقتی دیگر قهوه ای خارج نشد، سریع شعله را خاموش کنید که حرارت اضافی باعث سوختن قهوه شما نشود.
اکنون در صورت تمایل می توانید شکر به قهوه خود اضافه کنید یا قهوه و شکر را در ظرفی مجزا ترکیب کنید تا حالت خمیری ایجاد شود و بعد از ریختن قهوه درون فنجان آن را اضافه کنید، حالا اگر کمی شیر هم به آن اضافه کنید شما یک لاته بی نظیر جلوی روی خود دارید…نوش جان…

نحوه دم کردن انواع قهوه:

نحوه دم کردن اسپرسو با دستگاه

برای نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسوعالی حتما از قهوه تازه استفاده کنید.
قبل از تهیه قهوه حتما دستگاه از قبل گرم شده باشد که بستگی به نوع دستگاه معمولا بین 10 الی 20 دقیقه زمان نیازاست. قهوه را به اندازه دانه های نمک پودرکنید، و به میزان مورد نظر در پورتا فیلتر بریزید. پودر اضافه را صاف کنید و تامپر (وسیله ایست برای فشردن یاکوبیدن پودر قهوه) را روی آن قرار داده و کمی فشرده کنید، حالا پورتا فیلتر را سرجایش قرار دهید. (در ابتدا بهتراست اسپرسو به صورت قطره ای و سپس به صورت جریان یکنواخت تبدیل شود). ماشین اسپرسو رو روشن کنید. 

قهوه

در این مرحله آب با فشار به سطح قهوه برخورد می کند و تماس بین آب و قهوه برقرار می شود. این مرحله مهم ترین مرحله است. ممکن است بهترین دانه قهوه با بهترین روش رست رو داشته باشید اما اگه به این مرحله که زمان تماس آب و قهوه تحت فشار و دمایی خاص است، بی توجه باشید به نتیجه مطلوبی نمی رسید.

نحوه دم کردن انواع قهوه

برای نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو عالی حتما از قهوه تازه استفاده کنید.

قبل از تهیه قهوه حتما دستگاه از قبل گرم شده باشد که بسته به نوع دستگاه معمولا بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زمان نیازاست. قهوه را به اندازه دانه های نمک پودرکنید، و به میزان مورد نظر در پورتا فیلتر بریزید. پودر اضافه را صاف کنید و تامپر (وسیله ایست برای فشردن یاکوبیدن پودر قهوه) را روی آن قرار داده و کمی فشرده کنید، حالا پورتا فیلتر را سرجایش قرار دهید.(در ابتدا بهتر است اسپرسو به صورت قطره ای و سپس به صورت جریان یکنواخت تبدیل شود). ماشین اسپرسو رو روشن کنید. در این مرحله آب با فشار به سطح قهوه برخورد می کند و تماس بین آب و قهوه برقرار می شود. این مرحله مهم ترین مرحله است. ممکن است بهترین دانه قهوه با بهترین روش رست رو داشته باشید اما اگه به این مرحله که زمان تماس آب و قهوه تحت فشار و دمایی خاص است بی توجه باشید به نتیجه مطلوبی نمی رسید.

توجه داشته باشیدکه پس از روشن کردن دستگاه، دکمه گرفتن شات را بزنید، گرفتن ۱ شات اسپرسو معمولا ۲۵ ثانیه زمان نیاز دارد. اسپرسو در دستگاه اسپرسوساز معمولا غلیظ بوده و همراه با کرم یا خامه ای کرمی رنگ بر روی آن است.

برای نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسوعالی حتما از قهوه تازه استفاده کنید.
قبل از تهیه قهوه حتما دستگاه از قبل گرم شده باشد که بسته به نوع دستگاه معمولا بین۱۰ الی ۲۰ دقیقه زمان نیازاست. قهوه را به اندازه دانه های نمک پودرکنید، و به میزان مورد نظر در پورتا فیلتر بریزید. پودر اضافه راصاف کنید و تامپر(وسیله ای است برای فشردن یا کوبیدن پودر قهوه) را روی آن قرار داده و کمی فشرده کنید، حالا پورتافیلتر را سرجایش قرار دهید. (در ابتدا بهتراست اسپرسو به صورت قطره ای و سپس به صورت جریان یکنواخت تبدیل شود). ماشین اسپرسو رو روشن کنید. در این مرحله آب با فشار به سطح قهوه برخورد می کند و تماس بین آب و قهوه برقرار می شود. این مرحله مهم ترین مرحله است. ممکن است بهترین دانه قهوه با بهترین روش رست رو داشته باشید اما اگه به این مرحله که زمان تماس آب و قهوه تحت فشار و دمایی خاص است بی توجه باشید به نتیجه مطلوبی نمی رسید.

نحوه دم کردن انواع قهوه

روش کف کردن قهوه اسپرسو با دستگاه :

کف کردن قهوه عوامل متفاوتی دارد ولی برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار را ذکر می کنیم.

 1. فشرده کردن قهوه در فیلتر آن
 2. به اندازه کافی و کامل آسیاب کردن قهوه متناسب با دستگاه
 3. دیتگاه را بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه درحالت استفاده قرار دهید بدون آن که قهوه درون فیلتر بریزید و اجازه دهید بخار همراه با آب داغ از دستگاه بیرون بریزد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

2 نظر در “طریقه دم‌کردن قهوه به شکل حرفه‌ای به 10 روش مختلف

 1. زهرا گفت:

  چه جامع و‌کامل واقعا ممنون

  1. nasiri گفت:

   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.