blog, دسته‌بندی نشده

عوارض احتمالی مصرف گیاهان دارویی

عوارض مصرف گیاهان دارویی

عوارض مصرف گیاهان دارویی

داروهای شیمیایی روز به روز جدیدتر و پیشرفته‌تر می‌شوند ولی در عین حال استفاده از داروهای گیاهی نیز پررنگ و پررنگ تر می شود. سوالی که گاهی فکر انسان را مشغول می‌کند این است که آیا داروهای گیاهی دارای عوارض هستند یا خیر؟ ما در این مقاله به عوارض احتمالی مصرف گیاهان دارویی می‌پردازیم تا با توجه به عوارض احتمالی این نوع داروها استفاده از آنها انجام گیرد.

هشداری جدی و مهم درباره عوارض مصرف گیاهان دارویی

داروهای گیاهی اگر به درستی در مورد مناسب خودش مورد استفاده قرار نگیرد می تواند ضرر هایی را به دنبال داشته باشد. از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۹ به خاطر مصرف نامناسب گیاهان بیش از دو میلیون نفر دچار مسمومیت شده اند. گزارش این مسمومیت به سازمان کنترل مسمومیت آمریکا تحویل داده شد. از این افراد در ۴۵ مورد باعث فوت افراد گردید.

 رئیس مرکز تجویز منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد  درباره مصرف بیش از اندازه داروهای گیاهی هشدار داد که استفاده زیاد از داروهای گیاهی باعث مسمومیت کبدی می شود. از گیاهان داروهای موثری جهت درمان بسیاری از بیماری ها استخراج می گردد.

 از این داروها می‌توان در درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک گرفت ولی این نکته را نباید فراموش کرد که زیاده روی در استفاده از گیاهان دارویی کار خوبی نیست و می‌تواند خسارت ها و ضررهایی را به دنبال داشته باشد به همین خاطر در استفاده بیش از اندازه از گیاهان دارویی برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر باید خودداری کرد.

چه افرادی باید از داروهای گیاهی اجتناب کنند؟

دکتر محمد رضا لطفعلیانی رییس مرکز تجویز منطقی دارویی دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز تذکر دادند که مادران باردار به این نکته مهم باید توجه داشته باشند که در سه ماه اول بارداری خود به دنبال درمان با داروهای گیاهی نباشند و از این کار اجتناب کنند.

 این کار باعث احتمال سقط جنین و خونریزی را در آنها افزایش می دهد. ایشان بیان کردند که در بین مردم یک اشتباه و باور غلط وجود دارد و آن این که فکر می‌کنند داروهای گیاهی اثرات و عوارض کمی دارند در صورتی که اگر به دُز داروهای گیاهی دقت نشود می تواند مسمومیت ایجاد کند. داروهای گیاهی با دُز مناسب می توانند در درمان بیماری ها موثر باشند و استفاده بیش از اندازه آن باعث مسمومیت فرد می شود.

عوارض احتمالی عرقیات و شربت ها

عوارض گیاهان دارویی در صورت عدم رعایت بعضی از نکات زیان آور است. یکی از مسائلی که گاهی عوارض را برای کسانی که از گیاهان دارویی استفاده می کنند به وجود می آورند، این است که بعضی از عطاری‌ها و مراکز فروش گیاهان دارویی به صورت غیرمجاز بعضی از داروهای شیمیایی را به داروهای گیاهی اضافه می کنند.

 اگر این نوع داروها به صورت نابه‌جا و بیش از دُز مجاز مورد استفاده قرار گیرد عوارض بسیاری را مانند: سردرد، کسالت، افت فشار خون، تپش قلب، خواب آلودگی و … را می تواند به همراه داشته باشد به همین خاطر لازم است داروهای گیاهی را از مراکز معتبر فروش گیاهان دارویی و افراد متخصص و ماهر در این زمینه تهیه فرمایید. برای اطلاع از نام گیاهان دارویی و خواص گیاهان دارویی از افراد متخصص مشورت بگیرید.

عوارض احتمالی عرقیات و شربت ها

عوارض احتمالی پودرها و قرص ها

 بعضی از پودرها و قرص ها دارای پروتئین های بسیار بالایی هستند و به همین خاطر می توانند اختلالاتی را در بدن به وجود آورند. برخی از آنها دارای هورمون هایی هستند که عوارض را برای انسان به دنبال می آورند. به طور کلی بعضی از پودر ها و قرص ها که در مواردی برای بیماری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای انسان مضر باشد.

 بسیاری از این داروها در مراکز غیر معتبر ارائه می شوند به همین خاطر کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که برای خرید این گونه داروها به مراکز مطمئن و مورد اعتماد مراجعه شود علاوه بر آن باید با پزشک یا متخصصین فن مشورت شود.

عوارض احتمالی استفاده از دمنوش ها، شربت ها و عرقیات

بسیاری از مردم برای درمان بیماری های خود از انواع دمنوش ها، شربت ها و عرقیات استفاده می‌کنند ولی نکته مهم در استفاده از این نوع داروها این است که قبل از استفاده از اثرات آن بر بدن خود و از عوارض گیاهان دارویی مطلع شوند و بدانند که این داروها چه تاثیراتی برای آنها به دنبال می آورد به همین خاطر آگاهی از اثرات این داروها بسیار مهم است تا در هر بیماری از داروی مناسب استفاده شود.

 این داروها موثر هستند ولی باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب کرد چون استفاده نا به جا از آن می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد. زیاده روی در استفاده از این نوع داروها می‌تواند عوارض جدی مانند مسمومیت را به دنبال داشته باشد.

عوارض احتمالی استفاده از دمنوش ها، شربت ها و عرقیات

چرا استفاده از داروهای گیاهی رو به افزایش است؟

 استفاده از داروهای گیاهی در بسیاری از کشورها مورد استقبال قرار گرفته است. حال سوال مهم این است که چرا با توجه به پیشرفت در صنعت پزشکی و تولید انواع قرص ها و داروها باز مردم به داروهای گیاهی روی آورده اند. ولی جواب این سوال با توجه به این نکات که در ادامه بیان می کنیم مشخص می شود.

1-  بسیاری از داروهای شیمیایی در درمان بیماری ها موفق نبوده اند.

2- عوارض کلیه داروهای شیمیایی نیز دور از چشم بیماران و پزشکان نیست. داروهای شیمیایی گاهی دارای عوارض بسیار مهم و جدی هستند.

3-  برای بیماری های مزمن و صعب العلاج داروی مناسبی برای آنها یافت نمی شود.

4- دسترسی به دارو های گیاهی بسیار آسان تر از داروهای شیمیایی است.

5-  بعضی از محققان بر این باورند که استفاده از گیاهان دارویی ریشه در باور بسیاری از مردم دارد و آن باور این است که می‌گویند گیاهان دارویی اگر برای ما مفید هم نباشد، چون طبیعی هستند ضرری را به دنبال نخواهد داشت.

در کل ...

 در کل عوارض داروهای گیاهی برای بدن زیاد نیست. به همین خاطر بسیاری از مردم برای درمان بیماری های خود به طرف داروهای گیاهی روی آورده اند و به درمان با گیاهان دارویی علاقه زیادی دارند. در بسیاری از موارد از این داروها اثرات خوبی را مشاهده نموده اند ولی عدم دقت به بعضی از نکات کاربردی و مهم می تواند عوارضی را برای آنها به وجود بیاورند ما در این مقاله به عوارض احتمالی در مصرف داروهای گیاهی پرداختیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “عوارض احتمالی مصرف گیاهان دارویی

  1. مهدی جعفری گفت:

    با سلام
    خواستم عرض کنم که طبق گفته شما موارد گیاهی عوارضی ندارد یا بسیار کم است ؟

    1. r.jaribi گفت:

      عوارض بسیار کم است و نا مشهود مگر اینکه بیشتر از دوز مصرفی مصرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *