JTVCc29saWxvcXV5JTIwaWQlM0QlMjI0MjI3JTIyJTVEJTBB

سرتاسر بدن ما توسط شبکه امنیتی قدرتمندی تحت حفاظت قرار دارد که «سیستم ایمنی» خطاب می‌شود. سیستم ایمنی طراحی شده تا روزانه در برابر میلیون ها میکروب از جنس مختلف، باکتری، ویروس، سموم، انگل‌ها و هر ارگانیسم زنده‌ای که به ما آسیب می‌رساند، دفاع کند. علاوه بر مواردی مانند خواب کافی ، تغذیه مناسب و… که باید رعایت شود تا سیستم ایمنی بدن قوی بماند، اضافه کردن برخی از گیاهان و معجون‌های گیاهی به وعده‌ی غذایی می‌تواند به قوی شدن سیستم ایمنی بدن کمک کند.

ادویه

ازجمله معجون  های گیاهی می‌توان به:

نبات تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی بدن

معجون زردچوبه و دارچین و فلفل سیاه

دمنوش ویژه‌ی سیستم تنفسی و ….

اشاره کرد.

ادویه

می‌توان به:

میخک

فلفل سیاه

ادویه زرد چوبه و …

اشاره کرد.

یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده از میوه و سبزیجات تازه است. این مواد غذایی مفید به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها و انواع مواد مغذی ارزش غذایی بسیار بالایی دارند. میوه‌ها، سبزیجات و ریشه‌های خوراکی زیادی وجود دارند که سرشار از ویتامین C هستند. اما میوه‌های خانواده مرکبات مثل پرتقال از بهترین منابع ویتامین C هستند.
ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند هم برای پوست، مو و ناخن‌های ما شگفتی ایجاد کند و هم تأثیر زیادی روی سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها دارد. ویتامین C به مبارزه با فعالیت رادیکال‌های آزاد که می‌توانند منجر به برخی بیماری‌های خطرناک مانند سرطان شوند، کمک می‌کند. استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد نیز می‌تواند به ضعف سیستم ایمنی منجر شود.
آب پرتقال و گشنیز می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن معجزه کند. در صورت تمایل می‌توانید کمی هم هویج به ترکیب اضافه کنید تا طعم و مزه آن بهتر شود. هویج  منبع خوبی از ویتامین C، بتاکاروتن و ویتامین B۶ است که همگی برای سیستم ایمنی سالم ضرورت دارند. گشنیز نیز طیف وسیعی از آنتی‌اکسیدان‌ها را دارد. منبع اصلی دریافت ویتامین D نور خورشید است که تأثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن دارد. حذف نور خورشید می‌تواند مضرات زیادی برای بدن ایجاد کند.