blog, بلغم

اثرات غلبه بلغم در کودکان مزاج بلغمی

اثرات غلبه بلغم در کودکان مزاج بلغمی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

اثرات غلبه بلغم در کودکان مزاج بلغمی

نشانه‌های افرادی که مزاج بلغم دارند

 • خلط پشت گلو در حالت  معمولی و طبیعی واضح ترین  نشانه بلغم است. بلغم مربوط به سیستم ایمنی یا سیستم لنفاوی بوده و از جنس آب، تر و سرد است. 
 • پوست روشن از نشانه های دیگر اشخاص بلغمی است که به دلیل سردی این مزاج است، و اینکه بور هستند، همچنین آن‌ها گاهی دارای  موهای بور یا پوست سفید  هستند. اشخاص بلغمی علاوه بر مو و پوست روشن و شفاف دچار چاقی شکمی و مقداری هم چاقی از ناحیه پهلو می‌شوند.
 • اشخاص بلغمی اغلب از سردی سر دل و نفخ معده  رنج می‌برند که می‌توانند با استفاده گرمی‌ها و ترک سردی‌ها به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند.

اثرات غلبه بلغم

علائم غلبه بلغم حاد در کودکان

 • بی مزگی دهان
 • زیادی دفع ادرار
 • دیر هضم شدن غذا، توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش
 • خواب آلودگی و زیاد خوابیدن
 • سردی دست و پا
 • ضعف مثانه
 • جاری شدن آب از دهان در خواب
 • پوست شل و آب‌دار
 • سستی و ضعف
 • رقیق بودن آب بینی و ترشح زیاد بینی
 • دفع ادرار با فشار زیاد
 • سرفه زیاد همراه با خلط

بعضی از نشانه های بالا سریع ظاهر شده و بعضی دیگر در اثر توجه نکردن با میزان خلط بیش‌تر و در زمان طولانی مدت تر بروز می‌کنند.

میزان متعادل و استاندارد بلغم در بدن هر شخص باید حدود یک درصد باشد. اما متاسفانه اغلب ایرانی‌ها از غلبه بلغم رنج می‌برند. عدم تحرک و همچنین داشتن تغذیه‌ی نامناسب  دلیل اصلی و شایع افزایش بلغم است. 

اثرات غلبه بلغم

اثرات غلبه بلغم

علت بلغم در مدفوع

بارزترین نشانه و حادترین حالت غلبه بلغن در کودکان بلغمی مزاج تغییرات در حالت مدفوع است.
اگر‌  روزانه مقداری مخاط شفاف در مدفوع کودک  دیدیدکه با علائم دیگری همراه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. این مخاط، ماده‌ای ژله مانند است که توسط غشاهای مخاطی ترشح می‌گردد این مخاط  حفره های داخل بدن مانند دستگاه دستگاه گوارش، تنفسی و دستگاه تناسلی را پوشش می‌دهد. مخاط در دستگاه گوارش به  روان و لیز شدن پوشش روده بزرگ کمک می‌کند. همچنین به حرکت و دفع مدفوع در زمان اجابت مزاج کمک می کند. توجه کنید که مقدار کمی از مخاط در مدفوع علامت  حتمی بروز اختلال گوارشی نیست؛ ولی اگر این مقدار مخاط در مدفوع رو به افزایش بود، به خصوص هنگامی که با علائمی مانند  خونریزی و درد، یا تغییراتی در عادت اجابت مزاج همراه بود، حتما با پزشک خود در این مشورت کنید تا هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای دفع و درمان بلغم را شروع کنید.

ترشح مخاط در بدن کاملا طبیعی است و قسمتی بسیار مهم از روند کار کرد بدن است. بسیاری از مواقع مخاط، رقیق و شفاف است. گاهی اوقات رژیم غذایی، بیماری یا عوامل محیطی می‌توانند غلظت مخاط را افزایش دهند. و یا حتی باعث تغییر رنگ آن شوند. ترشحات مخاطی روده بزرگ برای دفع مدفوع کم کننده است. اما در حالت طبیعی  مخاط زیادی تولید نمی‌شود. خلط شفاف یا زرد در چنین حالتی به قدری کم می باشد که نمی توان با چشم غیرمسلح آن را دید. مشاهده مخاط به کرات در مدفوع قابل، می‌تواند نشانه‌ای از عفونت‌های باکتریایی، شقاق مقعد،  یا… دانست. علائم دیگری که با دیدن مخاط در مدفوع باید به دنبال آن باشید عبارت‌ است از:

 • افزایش مقدار مخاط
 • چرک یا خون در مدفوع
 •  نفخ، درد معده، گرفتگی معده
 • تغییرات ناگهانی در مدفوع، رنگ یا قوام آن

اگر مشکل واضح است یا هم چنان ادامه دارد، قدم بعدی تماس با طبیب برای رفع بلغم می باشد. یبوست و کم شدن آب بدن می‌تواند مخاط را از روده بزرگ دفع کند. به این شکل، ظاهر مدفوع مخاط دفع شده را زیادتر نمایش می دهد.

عفونت‌های باکتریایی در اثر غلبه بلغم

 عفونت‌های باکتریایی شایع تر از موارد دیگر است.  که به طور معمول توسط باکتری‌هایی مانند سالمونلا،کامپیلوباکتر، شیگلا، و یرسینیا ایجاد می‌گردند و می‌توانند باعث ظاهر گشتن مخاط در مدفوع شوند. این باکتری‌ها غالبا به علت  عفونت‌های دیگر و مسمومیت غذایی دیده می‌شوند. نشانه های این عفونت‌ها عبارتند از:

 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • گرفتگی
 • تب
 • اسهال

 بعضی از موارد عفونت‌های باکتریایی بسیار جدی است و نیاز به تجویز دارو توسط پزشک متخصص دارد. اما بعضی از این موارد را در خانه با روش‌های درمان غلبه بلغم می‌توان رفع کرد.

اثرات غلبه بلغم

طریقه بلغم زدایی از بدن بصورت طب سنتی

 بلغم خاصیت رطوبی دارد و در طی غلبه بلغم در بدن، بدن آب زیادی دارد و در نتیجه شخص چاق می‌شود. در اثر غلبه خلط بلغم بدن سرد است و صورت به سفیدی می‌زند ، خوردن مواد غذایی گرم و خشک مانند گوشت شتر و گوشت گنجشک است. همچنین درمان با گوشت گوسفند نیز امکان پذیر است؛ اما به دلیل طبع مرطوبی که دارد زیاد توصیه نشده است.

علائم افزایش بلغم

مدفوع ژله‌ای چیست؟

همانطور که گفتیم این دارو با ترکیبات گیاهی منحصر به فرد خود باعث دفع بلغم اضافی بدن می‌شود. علاوه بر این وجود گیاهانی همچون آویشن و زنیان باعث تقویت معده و کمک به کاهش وزن فرد می‌شود. علاوه بر این زنیان یک گیاه موثر برای تنظیم متابولیسم بدن است. این گیاه باعث دفع سریع‌تر غذا شده و به کاهش وزن کمک می‌کند.
مصرف مناسب و زیر نظر متخصص طب سنتی از قرص بلغم عوارض خاصی ندارد و تا به امروز برای آن عوارضی گزارش نشده است. اما توصیه می‌شود افرادی که به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی این دارو حساسیت دارند از این محصول استفاده نکنند.


جهت خرید قرص بلغم نیاک کلیک کنید . 

مدفوع بلغمی نوزاد چه شکلی است ؟

مدفوع نوزاد متولد شده در اولین نوبت‌های دفع، تیره، سیاه یا سبز پررنگ خواهدبود.
در روزهای سوم تا ششم، آرام‌آرام رنگ مدفوع نوزاد تغییر کرده و روشن‌تر می‌شود. در این روز‌ها مدفوع به رنگ‌های سبز و یا سبز متمایل به زرد دیده‌می‌شود. 
اگر مدفوع به رنگ زرد گرایش پیدا کرد و حالت ژله ای داشت به همراه رگه های خونی باید نگران بلغم نوزاد باشید . 

بلغم

راه های تشخصی مدفوع نوزاد بلغمی

 1. تب
 2. مقدار زیاد موکوس در مدفوع
 3. بی‌قراری نوزاد طوری که آرام نشود.
 4. اسهال و مدفوع آبکی
 5. خون در مدفوع 
 6. نوزادی که نارس متولد شده است.
 7. بی‌اشتهایی
 8. رگه‌های خون در مدفوع
 9. سیستم ایمنی ضعیف (به دلیل دارو یا بیماری) 
 10. وجود علائم کم‌آبی: گریه‌های بدون اشک و کم‌تر خیس‌شدن پوشک و لب‌های خشک
 11. مدفوع نوزاد خیلی چرب

دلایل مدفوع خلطی در نوزاد چیست؟

 1. عفونت گوارشی و مدفوع خلطی نوزاد
 2. آلرژی به پروتئین مواد غذایی
 3. دندان درآوردن 

درمان مدفوع خلطی نوزاد و شیرخوار

پزشک معمولا برای شیرخواری که به علتِ عفونت شکمی، مدفوع خلطی را تجربه می‌کند، درمان حمایتی تجویز می‌کند که می‌تواند شامل مایعات (برای جلوگیری و درمان کم‌آبی) و داروهای تب بر برای کاهش تب کودک باشد. 
اگر حساسیت به پروتئین شیر دلیلِ وجود موکوس در مدفوع شیرخوار است، پزشک به مادر شیرده رژیم پرهیزی را پیشنهاد می‌کند. برای مثال خیلی از اوقات پرهیز مادر از خوردن شیر گاو باعث بهبود حساسیت و درمان مدفوع خلطی نوزاد شده‌است. در مواردی نیز پزشک پیشنهاد می‌دهد از شیرخشکی که فاقد ترکیبات شیر گاو است، استفاده شود. 

بلغم گلوی نوزاد ( چرا گلوی نوزادم خلط دارد ؟ )

خلط گلوی نوزاد ممکن است علت یا نشانه ی بیماری بلغم در نوزاد باشد و حتما نیاز به پیگیری و درمان دارد. گاهی اوقات عدم درمان خلط گلوی نوزاد می تواند منجر به بیماری های جدی تر در نوزاد شود و به سلامت او آسیب بزند.
البته مواردی دیگری جز بلغم ( نظیر : رفلاکس معده ، آسم ، آلرژی ، عفونت های ریه و حتی بیماری نقص ایمنی ) ممکن است بر خلط گلوی نوزاد تاثیر بگذارد 
به همین دلیل بهتر است برای تشخیص بهتر نوع بیماری ،  قبل از مصرف هر نوع دارویی به پزشک مراجعه کنید 

تداخل دارویی قرص بلغم

استفراغ خلطی نوزاد 20 روزه آیا نشانه بلغم است ؟

پرتاب شیر یا مخاط توسط كودك و به دلیل عدم رشد کافی دستگاه گوارشی یا بیماری عفونی رخ می دهد. 
به همین دلیل برای پیشگیری از این پدیده بهتر است بعد از شیر خوردن در حالت ایستاده نگه داشته شوند یا بنشینند، کمتر دچار استفراغ یا برگشت شیر می شوند. 
البته نفخ معده را فراموش نکنید در نوزادانی که پستانک یا شیشه خالی شیر را می مکند، شکم از هوا پر شده و باعث رفلاکس و استفراغ می شود.

آیا گریه زیاد شب هنگام نوزادم می تواند سبب استفراغ کردن نوزاد شود؟ و در بلغم موثر باشد ؟

گریه تنها راه ارتباطی است که نوزادان می شناسند، بنابراین ممکن است برای نشان دادن گرسنگی، ترس، درد یا حتی یک تحریک ساده گریه سر بدهند. اگر نوزاد به مدت طولانی شدیداً گریه کند، باعث رفلکس حلقی در گلو و سرفه های شدید و حتی استفراغ پرشی می شود.

درمان خلط گلو در نوزادان

استفاده از مرطوب کننده هوا : هر چه رطوبت موجود در هوا افزایش پیدا کند هوا بهتر و تمیز تری وارد مجراهای تنفسی می شود که این امر به مرور زمان سبب شل شدن احتقان در مجرای تنفسی می شود که کم کم و به مرور زمان سبب بهبود خس خس سینه و خلط گلو می شود.

اثرات غلبه بلغم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.