قهوه

انواع قهوه ، تفاوت عربیکا و روبوستا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

انواع قهوه ، تفاوت عربیکا و روبوستا

 انواع قهوه ، تفاوت عربیکا و روبوستا ، اگرچه در دنیا فقط دو نوع دانه قهوه عربیکا و روبوستا وجود دارد، اما طعم‌های متفاوتی را می‌توان با قهوه خلق کرد. در واقع قهوه ها با هم فرقی ندارند! اما کجا با هم فرق دارند؟ تفاوت در شیوه تهیه و رست دانه قهوه هاست که نوشیدنی های مختلف را ایجاد می کند. در این مقاله قصد داریم تفاوت انواع قهوه (ترک، فرانسه و اسپرسو) و هر اطلاعاتی را که درباره قهوه نیاز دارید را به طور مفصل توضیح و آموزش دهیم.

آیا انواع قهوه را می‌شناسید؟می‌دانید فرق اسپرسو با بقیه قهوه‌ها چیست؟
قهوه ترک با فرانسه چه فرقی دارد؟
تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا در چیست؟

.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

عربیکا و روبوستا در واقع نوع و نژاد دانه‌ قهوه است، نه نوع نوشیدنی قهوه.  پس ما هم نوع نوشیدنی قهوه داریم که روشی برای آماده کردن قهوه است (مثل اسپرسو و ترک و فرانسه) و هم نوع دانه قهوه (که می‌شود عربیکا و روبوستا).

دانه‌ عربیکا کمی به ترشی می‌زند و کافئینش پایین است اما دانه روبوستا تلخ است و کافئینش بالاست.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

1- قهوه عربیکا

قهوه عربیکا پرطرفدارترین نوع قهوه است؛ به همین دلیل بیشترین سهم تولید قهوه در جهان را دارد. سهم قهوه عربیکا از کل قهوه‌ تولیدی در دنیا حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است. ارتفاع درخت این گیاه از ۹ تا ۱۲ متر متفاوت است، اما در حال حاضر، درختان قهوه عربیکایی که برای مصارف تجاری کاشته می‌شوند، برای راحتی در برداشت محصول، فقط حدود ۴٫۵ تا ۵ متر ارتفاع دارند.

قهوه عربیکا، همان طور که از نام آن پیداست، مختص کشورهای عربی است اما امروزه قهوه‌های بسیار باکیفیت عربیکا در کشورهایی در قاره آمریکا مانند پرو نیز پرورش می‌یابد.

2- قهوه روبوستا

گونه‌ دیگر قهوه‌ پرمصرف در جهان، قهوه روبوستا است که سالانه حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد از تولید قهوه جهان را به خود اختصاص می‌دهد.گیاه قهوه روبوستا مختص مناطقی با ارتفاع پایین است و بیشتر در مجاورت دریا و در مناطقی با حداکثر ارتفاع ۸۰۰ متر از سطح دریا رشد می‌کند. ارتفاع درخت قهوه روبوستا تا ۱۲ متر است، به نحوی که معمولا کشاورزان برای برداشت این محصول از نردبان‌های بلند استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد گیاه قهوه روبوستا میزان مقاومت آن در شرایط آب‌وهوایی مختلف است. گیاه قهوه روبوستا به میزان آب کمتری برای رشد نیاز دارد و مقاومت بیشتری دربرابر شرایط بد آب‌وهوایی و آفات مختلف دارد. همین ویژگی این گیاه سبب گسترش آن در سطح جهان شده است.

برخی از مزیت‌های قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا عبارت‌اند از:

 • رشد در مناطقی با ارتفاع کمتر
 • مقاومت بیشتر در برابر آفات و حشرات (به‌دلیل کافئین بیشتر)
 • مقاومت بیشتر دربرابر کم‌آبی
 • مقایسه قهوه عربیکا و روبوستا
تفاوت ظاهری قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

تفاوت ظاهری قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

اولین تفاوت قهوه‌های عربیکا و روبوستا در شکل دانه‌ها و یا لوبیای قهوه است.

مشخصات ظاهری قهوه عربیکا:

 • دانه‌هایی تخت و صاف
 • دانه‌هایی بیضی‌تر از قهوه روبوستا
 • دارای انحنا در خط وسط لوبیای قهوه
 • مشخصات ظاهری قهوه روبوستا:
 • دانه‌هایی کوچک‌تر از قهوه عربیکا
 • دانه‌هایی گردتر از قهوه عربیکا
 • دارای خط صاف در وسط لوبیای قهوه و نداشتن انحنا در خط وسط لوبیای قهوه

قیمت قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

قیمت قهوه عربیکا از قهوه روبوستا بیشتر است، به دو دلیل:

 • محبوبیت این قهوه و در نتیجه افزایش تقاضا (همان طور که می‌دانید، اولین اثر افزایش تقاضا افزایش قیمت است)
 • حساسیت بالای این گیاه به شرایط آب‌وهوایی و آفات
قیمت قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

میزان کافئین قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

قهوه عربیکا در مقایسه با قهوه روبوستا میزان کافئین کمتر و طعم شیرین‌تری دارد. میزان کافئین قهوه عربیکای مناطق مختلف با هم متفاوت است و این مقدار بین ۰.۸ تا ۱.۵ درصد متغیر است.

همان طور که در بالا اشاره شد، قهوه روبوستا میزان کافئین بیشتری نسبت به قهوه عربیکا دارد. میزان کافئین این نوع قهوه بین ۱.۵ تا ۴ درصد است که براساس منطقه‌ای که قهوه در آن کشت می‌شود متفاوت است.

اسیدیته قهوه عربیکا و روبوستا

اسیدیته میزان ترشی قهوه است.

یک فنجان قهوه علاوه بر طعم تلخ، دارای مقداری ترشی است که همان اسیدیته قهوه است.

اسیدیته قهوه براساس مناطق کشت قهوه متفاوت است اما به‌طور کلی، اسیدیته قهوه‌های عربیکا از قهوه‌های روبوستا بیشتر است. البته قهوه‌های روبوستا با اسیدیته بالا هم وجود دارند.

.

تلخی قهوه‌های عربیکا و روبوستا

یکی دیگر از تفاوت‌های قهوه‌های عربیکا و روبوستا، میزان تلخی قهوه است. به‌طور کلی، قهوه‌های عربیکا طعم مطلوب‌تر و تلخی کمتری نسبت به قهوه‌های روبوستا دارند. اگر شما به قهوه‌ با طعم تلخ‌تر علاقه‌مند هستید، بهتر است از قهوه روبوستا استفاده کنید.

علاوه بر نوع قهوه، میزان رست قهوه نیز در میزان تلخی آن تاثیرگذار است.

هرچه میزان رست قهوه بیشتر باشد تلخی قهوه بیشتر خواهد بود. قهوه‌های مدیوم از قهوه‌های لایت تلخ‌تر و قهوه‌های دارک از قهوه‌های مدیوم تلخ‌تر هستند.

تفاوت عربیکا و روبوستا

چربی قهوه‌های عربیکا و روبوستا

قهوه عربیکا دارای چربی بیشتری نسبت به قهوه روبوستا است. به‌دلیل چربی بالاتر، بهتر است کمتر از قهوه عربیکا در کنار لبنیات چرب مانند خامه استفاده کنید. اگر هم قصد دارید از خامه در کنار قهوه استفاده کنید، از قهوه روبوستا و یا ترکیبی از قهوه عربیکا و روبوستا استفاده کنید.

مناطق کشت قهوه عربیکا و روبوستا

گیاه قهوه عربیکا مختص مناطق اتیوپی و سودان است اما امروزه این گیاه در کشورهای برزیل، جامائیکا، کلمبیا، کاستاریکا، کنیا، آنتیگوا گواتمالا، پرو و اتیوپی تولید می‌شود.

گیاه قهوه روبوستا در آفریقا کشف شد و پرورش آن به‌صورت صنعتی از اندونزی آغاز شد اما اکنون با گسترش استفاده از قهوه در جهان، این گیاه در کشورهای ویتنام، برزیل، اندونزی، هند و اوگاندا با کیفیت خوب تولید می‌شود.

انواع قهوه (نوشیدنی)

انواع قهوه (نوشیدنی)

به طور کلی 5 نوع نوشیدنی قهوه داریم:

 1. قهوه ترک
 2. قهوه فرانسه
 3. اسپرسو (و خانواده آن شامل لاته و کاپوچینو)
 4. قهوه دمی
 5. قهوه فوری

.

در ادامه هر کدام از انواع قهوه را توضیح می‌دهیم.

 1. قهوه ترک

قهوه ترک، قهوه‌ای است سنتی که با آن فال قهوه هم می‌گیرند. این قهوه 600 سال قبل در دربار پادشاه عثمانی (ترکیه امروزی) رواج پیدا کرد. قهوه ترک در ظرف مخصوصی به نام جِذوه(jezve)  درست می‌شود. جذوه را معمولاً روی اجاق یا شن می‌گذارند و قهوه را هم می‌زنند تا جوش بیاید. قهوه ترک از قهوه فرانسه غلیظ تر و از قهوه اسپرسو رقیق‌تر است. در قهوه ترک معمولاً لایه‌ای از کف نسبتا غلیظ دیده می‌شود.

قهوه ترک

2. قهوه فرانسه

قهوه فرانسه، قهوه ای است نسبتاً رقیق. و برخلاف اسپرسو که در فنجان های کوچک سرو می شود، در فنجان بزرگ یا لیوان مصرف می شود. نکته دیگر اینکه در قهوه ترک و عربی، قهوه را با حرارت شعله یا زغال می جوشانیم، اما در قهوه فرانسه خبری از شعله مستقیم نیست.

قهوه فرانسه چقدر کافئین دارد؟

کافئین قهوه فرانسه هم کم است و هم زیاد! کافئین قهوه فرانسه در حالت عادی کمتر از بقیه قهوه‌ها است. چون رقیق است. اما اگر یک لیوان بزرگ بخورید، کافئین بیشتری به بدنتان می‌رسد. مثلاً کافئین یک فنجان اسپرسو، سه برابر یک فنجان قهوه فرانسه است. اما چون قهوه فرانسه معمولاً در فنجان بزرگ مصرف می شود، در مجموع کافئینش از اسپرسو و بقیه قهوه‌ها بیشتر می شود.

کافئین قهوه تا حد زیاد به نوع دانه های قهوه هم بستگی دارد. هر چه درصد روبوستا در یک بسته قهوه بیشتر باشد، کافئین آن بیشتر است.

قهوه فرانسه

3. قهوه اسپرسو

یکی از محبوب‌ترین  قهوه‌ها، اسپرسو است. روشی که در کمترین زمان ممکن با فشار بالای آب تهیه می‌شود.

مهم ترین دلیل محبوبیت اسپرسو این است که اسپرسو بیشترین طعم ممکن را از دانه قهوه می گیرد و به عبارتی غلیظ ترین نوع قهوه است. به همین دلیل، کسانی که دوست دارند طعم واقعی و عمیق قهوه را تجربه کنند از طرفداران اسپرسو هستند. همچنین نوشیدنی‌های زیادی با پایه اسپرسو وجود دارد که در ادامه راجع به آنها صحبت خواهیم کرد.

نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو (خانواده اسپرسو)

 دبل اسپرسو یا اسپرسوی دوبل

همانوطور که از نام آن پیداست دبل اسپرسو از دو شات اسپرسو تشکیل شده است، به عبارت ساده تر یعنی ترکیب دو فنجان اسپرسو معمولی در یک فنجان.

لاته

برای تهیه قهوه لاته به اسپرسو شیر داغ را اضافه می کنند. حرفه ای ها روی کف شیر تشکیل شده روی لاته طرح های جذابی را درست می کنند که به آن لاته آرت می گویند.

کاپوچینو

کاپوچینو تقریبا مانند لاته است با این تفاوت که مقدار کمتری شیر دارد و کف شیر بیشتری روی آن تشکیل شده است. معمولا روی کاپوچینو را با پودر شکلات می پوشانند.

 

ماکیاتو

ماکیاتو از یک شات اسپرسو به علاوه مقدار زیادی کف شیر روی آن تشکیل شده است که این کف تا سر فنجان میرسد. برای تهیه کف شیر نیز از دستگاه اسپرسوساز استفاده می شود.

آمریکانو

آمریکانو از اضافه کردن آب داغ به یک شات اسپرسو به دست می آید. این نوع قهوه توسط سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم ابداع شد که نمی توانستند طعم تند و قوی اسپرسو را تحمل کنند.

موکا

از اضافه کردن مقداری شکلات آب شده و سپس شیر به یک شات اسپرسو موکا به دست می آید. روی آن نیز پوشیده از کف شیر و پودر شکلات است. موکا از محبوب ترین مشتقات اسپرسو است.

نوشیدنی ها بر پایه اسپرسو

4. قهوه‌ دمی

قهوه‌های دمی جدیدترین نوع روش تهیه قهوه است. به این روش فیلتری هم گفته می‌شود. در این روش پودر قهوه را به صورت قطره‌ای با استفاده از یک فیلتر دم می‌کنند. در قهوه دمی، یک فیلتر پارچه‌ای یا کاغذی داریم. پودر قهوه را روی فلیتر می‌ریزیم. بعد آب جوش کم‌کم از میان پودر قهوه عبور می‌کند و قهوه از داخل فیلتر داخل یک ظرف ریخته می‌شود.

مزه اصلی قهوه با قهوه دمی حس می‌شود. نه به این معنی که بقیه قهوه‌ها مزه ندارد، بلکه قهوه دمی به خاطر نوع دانه‌های قهوه و نحوه دم‌‌‌آوری طعم خاصی دارد.

دانه‌های قهوه برای روش دمی، معمولاً صددردصد عربیکاست و روبوستا ندارد.

قهوه فوری

5. قهوه فوری

همان طور که از اسمش پیداست ساده ترین روش تهیه قهوه است.

برای تهیه قهوه فوری کافی است آن را داخل آب جوش بریزید و هم بزنید. در ایران قهوه فوری را معمولا با نام نسکافه یا کافی میکس می شناسند. البته اما نسکافه نام قهوه فوری است که توسط شرکت نستله تولید می‌شود.

نسکافه و کلاً قهوه فوری، عطر و طعم خوبی دارد و آماده‌کردنش هم راحت است. اما کافئین‌ قهوه فوری به‌اندازه قهوه دمی و اسپرسو نیست. تازه، افزودنی هم دارد.

شما می توانید انواع دان و پودر قهوه را از دنیای کافه عطاری آنلاین سفارش دهید. قهوه ها فقط یک هفته قبل ارسال رست می شوند و تنها چند ساعت قبل ارسال با توجه به ابزار دم آوری شما آسیاب می شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.